לימודי הנדסאי ביוטכנולוגיה

תחום הביוטכנולוגיה בעולם בכלל ובארץ בפרט הינו במגמת התפתחות מואצת. על כן, לימודי הנדסת ביוטכנולוגיה מהווים את שער הכניסה לתחום זה ולתעשייה בו. בין מסלולי הלימוד לביוטכנולוגיה נמנים; לימודי ביוטכנולוגיה להנדסאים, לימודים לתואר ראשון (B.sc), לימודי תואר שני (M.Sc.) ואף לימודי דוקטורט.

חשוב להבחין בין מסלול הלימודים להנדסאים ולמהנדסים, על מנת לבחור באופן מושכל את המסלול המתאים לכל מועמד ומתעניין. מהנדס הוא זה שסיים את לימודי התואר הראשון. לימודים אלו אורכים כארבע שנים. במהלכם מרחיב הסטודנט את בסיס הידע שלו במקצועות המדעים, הביולוגיה, ההנדסה ומקצועות אחרים. הקניית הידע התיאורטי הינה מעמיקה ונעשית לצד הכשרתו המקצועית. בתום לימודיו מקבל הסטודנט את תעודת המהנדס ויכול להתחיל ולהשתלב בתעשיית הביוטכנולוגיה או לחילופין להמשיך וללמוד לתואר שני ואף לדוקטורט.

הנדסאי הוא זה שסיים את לימודי הנדסת ביוטכנולוגיה להנדסאים. לימודים אלו אורכים לרוב כשנתיים. במהלכם לומד הסטודנט נושאים תיאורטיים ועובר הכשרה מקצועית, כאשר הדגש הוא על הפאן הפרקטי, כלומר המקצועי. ניתן לראות במסלול לימודים זה כדרך קצרה יותר להשתלבות בתעשיית הביוטכנולוגיה ומציאת אפשרויות תעסוקה. במקרים רבים הידע המקצועי בו מחזיק ההנדסאי לא נופל מזה של המהנדס.

בעלי תעודת הנדסאי, אשר יהיו מעוניינים להמשיך וללמוד לתואר ראשון ללימודי הנדסת ביוטכנולוגיה, יוכלו לעשות זאת באמצעות תוכניות השלמה או קורסי השלמה ספציפיים. קורסים או תוכניות אלו יקבעו על ידי מוסדות הלימוד.

תנאי קבלה

תנאי הקבלה, למסלול לימודי הנדסת ביוטכנולוגיה להנדסאים, אינם זהים לחלוטין כאשר עורכים השוואה בין המוסדות האקדמאים הרלוונטיים. לרוב תידרש תעודת בגרות מלאה אך יתכנו גם מקומות לימוד שיאפשרו את קבלתם של בעלי בגרות חלקית במקצועות ספציפיים (כמו לדוגמא מתמטיקה ואנגלית).

חלופה אחרת לקבלה ללימודים יכולה להיות סיום מכינה קדם אקדמאית להנדסאים. חלופה נוספת הינה למועמדים מעל גיל 35 שידרשו להציג תעודת 12 שנות לימוד בלבד. דרישה אפשרית נוספת הינה עמידה במבחני קבלה פנים מוסדיים ואף ראיון אישי.

מבנה הלימודים

מבנה הלימודים ללימודי הנדסת ביוטכנולוגיה מותאם כמובן למטרת העל של מסלול לימודים. מטרה זו היא לא אחרת מאשר שילובם המהיר של מסיימי המסלול בשוק העבודה. על מנת לעשות זאת בנויה תוכנית הלימודים באופן השם דגש רב על ההיבטים המקצועיים והכישורים הנדרשים לשם כך. זאת מבלי להתעלם גם מהפאן התיאורטי של המקצוע. בדומה למסלולי הלימודים למהנדסים, גם כאן קיימת חלוקה לענפים ומגמות התמחות. בין הענפים נמנים גם ענף הרפואה, החקלאות והמזון. מגמות הלימוד מהוות בחירה ממוקדת יותר להתמחות בתחום מסוים מבין הענפים השונים.

מבנה הלימודים יכלול לימוד קורסי חובה, קורסי בחירה ואף פרויקט גמר. ייתכנו גם קורסי השלמה בהתאם לרקע הלימודי הקודם של המועמד. באופן כללי רבים מן הקורסים יהיו מתחום המדעים, הביולוגיה וההנדסה.

משך הלימודים

תוכנית הלימודים ברוב מוסדות הלימוד, ללימודי הנדסת ביוטכנולוגיה – להנדסאים, נפרשת על פני שתי שנות לימוד, שני סמסטרים בכל שנה (סה"כ 4 סמסטרים). יחד עם זאת יתכנו גם תוכניות הנפרשות על פני שלוש שנים. ניתן למצוא מוסדות לימוד המציעים מסלול ללימודי יום ומסלול ללימודי ערב. מסלול לימודים יכול להוות גם הוא שיקול לבחירת מוסד לימודי מתאים.