מהנדס ביוטכנולוגיה

מהנדס ביוטכנולוגיה נמצא במפגש בין הטבע לטכנולוגיה – במקום בו לומדת הטכנולוגיה לנצל, להשתמש ולפתח את משאבי הטבע לטובת שימושים של בני האדם. המפגש הזה בא לידי ביטוי בתעשיות שונות כגון תעשיית המזון, התרופות, פיתוח הסביבה, הרפואה והמחקר הרפואי ותחומים אחרים.

כתחום חדשני שמגיע ברובו מההייטק, הנדסת ביוטכנולוגיה נמצאת בחוד החנית ההנדסית והיא משלבת לא רק תקציבי פיתוח עצומים אלא גם מגמות כלכליות ואקולוגיות, כמו מודעות לסביבה ולימוד של משאבים טבעיים במטרה לפתח אותם, במקום משאבים סינתטיים.

מהנדס ביוטכנולוגיה הוא מקצוע שקיים בישראל כעשר שנים אך כבר ישנן משרות רבות שמיועדות לאנשים שזהו תחום מומחיותם. כמו בכל תחומי ההנדסה גם כאן המומחיות מגיעה ממסלול ההתמחות שנבחר במהלך הלימודים.

מיהו מהנדס ביוטכנולוגיה?

מהנדס ביוטכנולוגיה הוא מי שסיים תואר ראשון בהנדסת ביוטכנולוגיה, הנדסת מזון, הנדסת כימיה עם התמחות בביוטכנולוגיה או בחר התמחויות ממוקדות לתחום זה במסגרת לימודי הנדסת חומרים או תרופות. גם תחום הביו רפואה נושק לביוטכנולוגיה בחלק מתתי-ההתמחויות שלו.

בקנה מידה רחב יותר, מהנדס ביוטכנולוגיה הוא מומחה שיודע מספיק על תהליכים אורגניים ומערכות ביולוגיות (של צמחים, בעלי חיים, מיקרואורגניזמים) ומספיק על תהליכי ייצור, הפקה וסטנדרטיזציה באופן שמאפשר לו לתכנן ולפקח על שלבי ההפקה, הייצור והיישום של מוצרים, מחקרים, ניסויים ותהליכים ביוטכנולוגיים.

תחומי התמחות של מהנדסי ביוטכנולוגיה

ההתמחות המרכזית והיוקרתית של הנדסת הביוטכנולוגיה היא כל התחום שקשור בהנדסה גנטית והנדסת רקמות. זוהי התמחות שבאופן עקרוני נחשבת לעילית אבל המשרות המוצעות בה אינן רבות נכון להיום, במיוחד בהשוואה לתחומי הנדסה אחרים.

מהנדס ביוטכנולוגיה בישראל יכול להשתמש בתחומי מומחיותו גם בעבודות בתחומי הכימיה, ניהול והנדסת תהליכים, או לתעל את דרכו להנדסת מזון, תרופות או כימיה. מסלולי ההתמחות האלו קיימים גם כמסלולים עצמאיים או שניתן למצוא אותם תחת תחומי הנדסה אחרים כתת-התמחויות.

מהנדס ביוטכנולוגיה קשור גם להנדסת סביבה, במיוחד בנושאים של טיפול בשפכים ושימוש בשיטות ביולוגיות להפקת אנרגיה, כתחליפי ריסוס כנגד מזיקים בחקלאות, לדישון, מיחזור ועוד. תחומים אלו אינם מפותחים במיוחד בישראל ועל כן המשרות בהן מעטות יחסית.

למה כדאי להיות מהנדס ביוטכנולוגיה?

מהנדס ביוטכנולוגיה לומד תכנים מגוונים שמגיעים מכימיה, ביולוגיה וטכנולוגיה. לימודי ההנדסה בתוך התחום הם כלליים יותר וקשורים להנדסת תהליכים (שיטות לבקרת איכות) ושיטות ייצור פופולאריות. זהו תחום מרתק שמשלב טעימות מכל העולמות ומכשיר את הבוגרים לתחום הביוטכנולוגיה המרתק לא פחות.

מהנדס ביוטכנולוגיה הוא הרבה פעמים מי שאוהב חקלאות אבל חושש שכתחום לימודים זה לא פרקטי; מי שמתעניין בכימיה או ביולוגיה אבל לא יודע מה יעשה עם זה בעתיד; מי שנושאים סביבתיים או אורגניים מעניינים אותו ומחפש איך להתפרנס מנושאים אלו; וגם מי שחולם להשתלב בתחומים מובילים כמו הנדסה גנטית או הנדסת רקמות.